کلام نور
  • طلب‌ العلم‌ فريضة علي‌ كل‌ مسلم‌ فاطلبوا العلم‌ من‌ مظانه‌ واقتبسوه‌ من‌ اهله

  • انا مدينة الحكمة [مدينة العلم] وعلي‌ بن‌ ابي‌ طالب‌ بابها؛ ولن‌ توتي‌ المدينة الا من‌ قبل‌ الباب‌

  • ايها الناس‌ ! اعلموا ان‌ كمال‌ الدين‌ طلب‌ العلم‌ والعمل‌ به‌... والعلم‌ مخزون‌ عند اهله‌ وقد امرتم‌ بطلبه‌ من‌ اهله‌ فاطلبوه‌

  • يا كميل‌ ! لا تاخذ الا عنا تكن‌ منا

  • شرقا وغربا، فلا تجدان‌ علما صحيحا الا شيئا خرج‌ من‌ عندنا اهل‌ البيت

  • في‌ قول‌ الله‌ عز وجل‌: فلينظر الانسان‌ الي‌ طعامه‌ قال‌: قلت‌: ما طعامه‌؟ قال‌: علمه‌ الذي‌ ياخذه‌ عمن‌ ياخذه

  • كل‌ ما لم‌ يخرج‌ من‌ هذا البيت‌ فهو باطل

حقایقی در باره حجّیت حضرت زهرا علیها السّلام – حجت الاسلام جعفر فاضل

حقایقی در باره حجّیت حضرت زهرا علیها السّلام

هدف ما بیان مقام و منزلت حضرت زهرا علیها السلام است. در این خصوص کتب فراوانی به رشته تحریر در آمده است و ما نیز قصد داریم به سهم خود بر اساس رسالتی که به دوش احساس می کنیم قدمی برداشته و تا حدی به وظیفه خود عمل کنیم.
حضرت زهرا علیها السلام با وجود این که بنا به مصالحی، پیامبر و امام قرار داده نشده است ولی حجّت خداست و مقام و منزلتش از جمیع انبیاء و اوصیای سابق نیز بالاتر است. گرچه هر پیامبر یا امامی حجّت خداست ولی ممکن است که شخصی حجّت خدا باشد ولی پیامبر یا امام نباشد، برای فهم این مطلب لازم است که معنا و مفهوم حجّت را بدانیم.
حجّت در لغت به معنای دلیل و برهان است. و در اصطلاح به شخص یا چیزی گفته می شود که برهان الاهی است و به همین لحاظ است که خدای متعال به او در روز قیامت احتجاج

می نما ید.
حضرت زهرا علیها السلام از جهات مختلفی حجّت الاهی است:
۱ – حجّت خدا بر عصمت پیامبر و ائمّه علیهم السلام
۲ – حجّت خدا بر رسالت رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم
۳ – حجّت خدا بر امامت امیرمؤمنان علیه السلام 
۴ – حجّت خدا بر ائمّه علیهم السلام 
۵ – حجّت خدا بر تمامی زنان آفرینش
برهان بر حجّیت حضرت زهرا علیها السلام بر عصمت پیامبر گرامی و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام 
از موارد مورد اختلاف ما شیعیان با اهل تسنن مسئله عصمت پیامبران است. آنان اصرار دارند که پیامبران معصوم نبوده اند و به زعم خود، برای اثبات این مدّعی، به برخی از آیات قرآن نیز استناد جسته اند. و ما نیز بر اساس براهین متعددی اصرار داریم که پیامبران معصوم اند. ثمره این اختلاف در مسئله جانشینی پیامبر اسلام۶ظاهر می شود، بی شک وقتی که پیامبر معصوم باشد به همان دلیل باید جانشین او نیز معصوم باشد ولی اگر پیامبر معصوم نباشد و گناه و خطا در او راه داشته باشد به همان برهان می تواند جانشینش هم مرتکب گناه شده باشد. بنابر این اهل تسنن برای تثبیت حکومت ابوبکر و عمر و نیز عثمان چاره ای جز انکار عصمت انبیاء:را ندارند.

در واقع اگر کسی در عقاید شیعه و اهل تسنن کار کرده باشد و موارد اختلاف را جمع کند در نهایت به این نتیجه می رسد که ریشه تمامی اختلافات شیعه و اهل تسنن در یک کلمه است و آن عصمت است. فخر رازی که در میان علمای اهل تسنن مذهب از جایگاه عقلانی ویژه ای برخوردار است در نوشته های خود، با اقامه برهان اثبات کرده است که باید رهبری جامعه بشری را معصوم به عهده گیرد ولی در انتها می گوید چون ما معصومی را نمی شناسیم باید این مهم به اهل حل و عقد (نخبگان) سپرده شود. امّا فخررازی و دیگران باید بدانند که معصوم با معاشرت شناخته نمی شود حتی اگر با کسی سی سال هم مصاحبت کنید و هیچ گناهی از او نبینید باز نمی توان گفت او معصوم است زیرا انسان خلوت هایی هم دارد و تنها را اثبات عصمت برهان و دلیل است. ما براهین عقلانی محض و نیز براهین وحیانی عقلانی فراوانی بر عصمت انبیاء:داریم که اطلاع بر آنها بر جوینده چندان مشکل نیست.
حضرت زهرا۳حجّت و دلیل خدا بر عصمت پیامبر و ائمّه اطهار: است اثبات این مطلب نیازمند طرح دو مقدّمه است:
مقدمه اول:
امّت اسلامی بر این که حضرت زهرا۳از اهل بیت پیامبر۶است اتفاق نظر دارند. اخیراً کتابی توسط یکی از دانشمندان سنی درباره اهل بیت:در عربستان به چاپ رسیده است که در آن مجموع نظرات سنی ها را – که عبارت از پنج نظر است – درباره اهل بیت: بیان کرده است. این پنج نظر صرف نظر از صحت و سقمش عبارت اند از:
۱– کسانی که پیامبر۶را تبعیت کنند
۲– کسانی که فامیل پیامبر۶باشند
۳– کسانی که فامیل نزدیک پیامبر۶باشند
۴– حضرت علی و فاطمه و حسن و حسین:و نیز زنان پیامبر۶
۵– حضرت علی و فاطمه و حسن و حسین:
مشخص است که حضرت زهرا۳مطابق هر پنج نظر داخل در اهل بیت:است و این مطلب قابل تردید نیست و کسی هم تردید نکرده است. بنابر این شیعه و سنی در این که حضرت زهرا۳از اهل بیت پیامبر۶است و از منظورین آیه تطهیر است اتفاق نظر دارند.

مقدمه دوم:
حدیث ثقلین نیز مورد اتفاق شیعه و اهل تسنن است و در کتب معتبر اهل تسنن وجود دارد و روات آن نیز از نظر رجالیین اهل تسنن توثیق شده اند. در این حدیث پیامبر اکرم۶به روشنی دو جانشین برای خود گماردند یکی قرآن کریم و دیگری اهل بیت خود را و فرمودند مادامی که به هر دو  تمسّک کنید گمراه نمی شوید و نیز فرمودند این دو جانشین هرگز از هم جدا نمی شوند تا این که در حوض کوثر بر پیامبر۶وارد گردند.
تذکّر: برخی از کتب عامه، روایت کرده اند که پیامبر۶فرموده است: « کتاب الله و سنتی» ولی حدیث از جهاتی مخدوش و روات آن نیز مردود یا غیر مشخص اند.

بیان استدلال:
قرآن کریم به اتفاق امّت معصوم و بی خطا است در سوره فصلّت می خوانیم (لا یَأتیهِ الباطِل)هرگز به قرآن باطل وارد نمی شود. کاملاً روشن است که اگر اهل بیت:حتی یک خطا یا گناه کنند همان لحظه از قرآن جدا خواهند شد ولی رسول مکرّم۶فرمودند هرگز آنان از قرآن جدا نمی شوند. بنابر این باید اهل بیت:همچون قرآن معصوم باشند. چنانکه گفتیم به اتّفاق، حضرت فاطمه۳از اهل بیت:است پس حضرتش دارای عصمت اند و آنگاه که عصمت حضرت زهرا۳مشخص شد، عصمت پیامبر بطریق اولی ثابت می گردد و عصمت حضرت امیر۷نیز به همین بیان، ثابت است. مشخص است وقتی عصمت ثابت گردید بقیه مسایل دینی نیز بطور طبیعی بر آن بار خواهد شد.

برهان بر حجّیت حضرت زهرا علیها السلام بر رسالت پیامبر اکرم۶
قرآن کریم در آیه(وَیَقُولُ الَّذِینَ کَفَرُواْ لَسْتَ مُرْسَلاً قُلْ کَفَی بِاللهِ شَهِیدًا بَیْنِی وَبَیْنَکُمْ وَمَنْ عِندَهُ عِلْمُ الْکِتَابِ)بیان داشته است که دو شاهد بر رسالت حضرت محمّد بن عبدالله۶وجود دارد. شاهد اول خداست و شاهد دوم کسی است که در نزد او علم کتاب است. کیفیت شهادت خدا بر رسالت پیامبرش، اعطای قدرت اعجاز به اوست و کیفیت شهادت کسی که دارای علم کتاب است به رسالت، معجزه است. پس در واقع رسالت پیامبر تنها با معجزه اثبات می گردد.
در سوره نمل آیه ۴۰ در باره شخصی که توانست تخت بلقیس را در کمتر از لحظه ای حاضر سازد بیان شده است که او بخشی از علم کتاب را داشت (مَنْ عِندَهُ عِلْمٌ مِّنَ الْکِتَابِ) و بر اساس قاعده «ذکر الوصف مشعرٌ بالعلّیه» روشن است که علت این که وی توانست چنین کار شگفت انگیزی را انجام دهد علم او به کتاب است. بنابراین ریشه قدرت اعجاز، علم به کتاب است. به همین مراتب هر کس به مقدار علمش به کتاب، دارای قدرت اعجاز خواهد بود. اهل بیت عصمت و طهارت:دارای تمامی علم کتاب اند زیرا از قرآن جدا نیستند. بنابراین قدرت اعجاز این بزرگان ما فوق تصور ماست. در روایت است که نسبت علم آصف که بخشی از علم کتاب را داشت به علم امام۷، مقدار خیسی بال مگس به اقیانوس است.
در نتیجه: حضرت زهرا۳از اهل بیت۳است و مطابق فرمایش پیامبرگرامی۶، اهل بیت:
از قرآن جدا نیستند. بنابراین حضرت فاطمه۳دارای علم کتاب است و بدین ترتیب دارای قدرت اعجاز است و از این سو است که دلیل بر رسالت پیامبر است و این معنای حجّیت حضرت زهرا۳بر رسالت پیامبر۶است. بنابر این نفس اعتقاد حضرت زهرا۳ به رسالت پدر همراه با معجزات فراوانی که از حضرت زهرا۳بروز نمود مانند ظاهر شدن نور حضرت بر اهل مدینه، دلیل بر صدق رسالت نبی اکرم۶است.

برهان بر حجّیت حضرت زهرا علیها السلام بر امامت امیرمؤمنان علیه السلام 
احادیث متعددی در فضیلت حضرت زهرا۳در کتب معتبر شیعه و اهل تسنن موجود است که دقت در آنها راهگشا است. پیغمبر۶فرمودند: که رضایت فاطمه رضایت من است و رضایت من رضایت خداست و خشم او خشم من است و خشم من خشم خداست و نیز فرمودند: خدا به خشم فاطمه خشمگین و به رضایت فاطمه خشنود می گردد. چنین تعابیری تنها در صورت عصمت معنا و مفهوم دارد چرا که اگر حضرت زهرا۳در موردی و یا به شخصی خشمگین شوند و آن خشم بجا و حق نباشد در این صورت خشم حضرت زهرا۳با خشم خدا قرین نیست؛ پس این روایت تنها در صورتی صادق است که حضرت زهرا۳معصومه باشند که همواره خشم و شادیشان درست و بجاست.
مطابق این روایات، خشم حضرت زهرا۳نشان از خشم خدا دارد و شادیشان نشان از شادی پروردگار، بنابر این اگر حضرت زهرا۳به کاری یا شخصی خشمگین شوند بی شک خدا به آن کار یا شخص خشمگین است و خشم خدا نشان از بطلان آن کار یا شخص را دارد.
بر هیچ محقّقی پوشیده نیست که حضرت فاطمه۳از امیرمؤمنان حضرت علی۷خشنود و به امامت ایشان راضی و بر غاصبین حکومت خشمگین بودند و چنین است که حضرتش حجّت و دلیل خدا بر امامت حضرت امیر۷و به همین مراتب، به امامت یازده امام بعد بودند.

برهان بر حجّیت حضرت زهرا علیها السلام بر ائمّه اطهار علیهم السلام
مطابق روایتی که از وجود مقدّس حضرت امام عسکری۷رسیده است حضرت زهرا۳حجّت خدا
بر ائمّه:است. برای روش شدن مقصود، باید به چند مطلب به عنوان پیش فرض توجّه نمود:
مطلب اول: علت خلقت انسان و اجنه، در قرآن سوره نازعات بیان شده است (وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ)هر کس در مسیر خلقت خود قرار بگیرد مفید و موفّق خواهد بود و کسی در مسیر خلقت خود قرار نگیرد موجود بیهوده ای است.
مطلب دوم: عبادت بدون معرفت امکان پذیر نیست. زیرا نحوه اتصال و عبادت به حضرت حق از سوی خدا مشخص می شود نه از سوی عبد، چه؛ او مولاست و همه موجودات عبدند.
مطلب سوم: عقل بخاطر محدودیتی که دارد گرچه لازم است ولی کافی برای حصول معرفت نیست. بنابراین بدون اتصال به حجج الاهی معرفت لازم حاصل نمی گردد.
در نتیجه علّت خلقت عبادت و عبادت بدون معرفت و معرفت بدون حجج ممکن نیست بنابر این عبادت و پرستش حضرت حق بدون حجج میسور نیست. به همین خاطر است که اگر ائمه نبودن هرگز نه خدا شناخته می شد و نه عبادت می شد. لذا تمامی کسانی که دین و آداب خود را از غیر حجج الاهی اخذ کرده اند در گمراهی آشکارند و در مسیر اقرار ندارند.
اختلاف اساسی ما با اهل تسنن در راه است، نه در راه رفتن؛ گرچه در آن هم اختلاف داریم. آنان راه را گم کرده اند ولی ما راه را یافته ایم. کسی در مسیر باشد دیر یا زود می رسد ولی کسی که در مسیر نباشد هرگز به مقصد نمی رسد اگر چه تند هم برود.
با مطالب یاد شده معنای حجّت نیز آشکار گردید. حجّت یعنی واسطه بین خالق و خلق، و خلق و خالق. اوست که معارف را در وجودش می یابد و به دیگران منتقل می کند.
ما تمامی معارف را از امامان معصوم گرفته ایم آنان حجت خدا بر مایند. و امّا ائمّه اطهار:
از امام حسن۷تا وجود مقدس حضرت مهدی۷،   معارف را از وجود مقدس حضرت زهرا۳
دریافت کرده اند و لذا حضرت زهرا۳واسطه فیض آن حضرات اند و حجّت خدا بر ائمّه اند.
روایات خلقت نوری اهل بیت:بطور روشن گواه بر این حقیقت است که تمامی فیوض ربّانی از حضرت زهرا۸به امام حسن و امام حسین۸و سایر ائمّه:به ارث رسیده است.

خدای تعالی نور اول که همان رسول مکرّم اسلام۶را آفرید و از نور ایشان حضرت امیر۷ و نور حضرت زهرا۸را آفرید و نور این بزرگان انوار مقدس سایر ائمّه:را آفرید. وجود این حضرات تماماً نور است که هیچ ظلمتی در آن نیست. همه کمالات در حدّ کاملش در آنان وجود دارد و به ترتیب از رسول الله۶به حضرت امیر و حضرت زهرا۸و سپس به سایر امامان منتقل شده است.
جبرییل بعد از شهادت پیامبر۶به جهت تسلی خاطر حضرت زهرا۳بر ایشان مکرّر نازل می شد و تمامی حقایق و علوم هستی را بر ایشان بیان نمود و حضرت امیر۷همه را نوشتند. آن نوشته ها صورت مکتوب حقایق و معارف ربّانی است که از حضرت زهرا۳به ائمّه به ارث رسیده است و امام با نگاه معرفتی به آن نوشته ها، معارف را مرور می کنند.
بنابر این مصحف حضرت فاطمه۳واسطه رسیدن فیوض به معصومین:است و مفاد برخی از روایات نیز همین است که هر علمی که به قلب اهل بیت:می رسد از سوی حضرت زهرا و امیرالمؤمنین۸است و ایشان از پیامبر۶٫ علوم اهل بیت:در ازل در جریان خلقت نوری از حضرت فاطمه و امیرالمؤمنین۸و در نهایت از رسول اسلام۶است.
در این دنیا نیز هر شب جمعه امام را به آسمان می برند و با علم مفید جدیدی بر می گردد این علم نیز ابتدا به رسول خدا و بعد حضرت امیر۷و بعد به حضرت زهرا۳و حضرت زهرا۳به امامان بعد منتقل می شود.
در روایت لیلة القدر در (إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِی لَیلَةِ الْقَدْرِ)به حضرت زهرا۳تفسیر شده است زیرا به اوست که همه حقایق که قرآن نیز همان تمام حقایق است، نازل می شود، و آن حقایق از آن وجود نازنین به سایر ائمّه:عطا می گردد.

حضرت زهرا علیها السلام حجّت خدا بر سایر زنان عالم
با وجود این که پروردگار بنا به مصالحی تمامی پیامبران و جانشینان ایشان را از جنس مرد انتخاب نمود ولی درعین حال همواره زنانی بوده اند که گوی سبقت را حتّی از برخی انبیاء:ربودند و مقام بسیار بلندی را بدست آوردند چون حضرت حوا، ساره، هاجر، مریم، آسیه بنت مزاحم، خدیجه کبری:و در رأس همه وجود مقدّسه حضرت زهرا۳٫
روایات و ادلّه فراوانی داریم که نشان می دهد منزلت حضرت زهرا۳از جمیع انبیای سابق بالاتر است. پیامبر به صراحت فرمودند که دخترم فاطمه برترین زنان آفرینش است.
بنابر این حضرت زهـرا۳حجّت و دلیل خـدا بر زنان است که جنسیت مانع رشـد نیست و هر کس چه مرد و چه زن، تقوا پیشه کند به تناسب خود به مقام معنوی بلندی خواهد رسید. پروردگار باب عذر و بهانه را بر زنان، بوسیله حضرت زهرا۳بست تا نگویند که پیامبران مرد بودند و ما نتوانسیم آنان را حس کنیم و خود را شبیه آنان سازیم.
تتمه؛ بدیهی است هر کس یا چیزی که حجّت باشد به او احتجاج می شود. در روز قیامت به کسانی که رسالت پیامبر را نپذیرفتند یا از ولایت حضرت امیر۷سر باز زدند یا زنانی که به بهانه جنسیت از پیروی سر باز زدند، احتجاج می شود که مگر ما به شما زهرا۳ندادیم؟ آیا نگفتیم رضایت فاطمه۳رضایت ماست؟ آیا زهرا۳که در معنویت سرآمد بود جنس زن نداشت؟

                                                                              جعفر فاضل – سردبیر

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.